"תגור אתה בוינה"

השבוע פורסם הדירוג המסורתי של חברת היעוץ מרסר על הערים בהן כדאי ומשתלם לחיות. וינה הגיעה למקום הראשון בפעם השישית ברציפות. אז מה? מי בכלל רוצה לחיות בוינה?

בעוד שפריז התרסקה ב 10 מקומות כלפי מטה בעקבות הפיגועים שתקפו אותה השנה, תל אביב עלתה במקום אחד וזאת למרות הפיגועים שספגה, ועל אף שהיא חלק ממדינת ישראל.

אז איך הפכה “מדינת תל אביב” להיות המותג הכי חזק של  ישראל? נחישות, העצמה ומיתוג מדוייק.

זה לא סוד שכל מי שנכנס לעיר תל אביב מרגיש מיד אנרגיה של עיר ללא הפסקה. היא מיוחדת, צבעונית, רב – גונית ויודעת לתת לתושבים שלה, ובטח לתיירים שמבקרים בה, חוויה שאי אפשר להשיג בעוד הרבה ערים בעולם. אך הדבר החשוב והטוב ביותר שתל אביב יצרה לעצמה זה הקמת “מדינת” תל אביב, או במילים אחרות, בניית אישיות וערכים נפרדים שאינם קשורים לערכים שאנחנו או העולם מייחס למדינת ישראל.

כל מנהל מותג יודע שכדאי לו להעצים את התכונות היחודיות שלו, וכאן תל אביב בכלל לא התחרתה עם ערים אחרות בארץ, אלא עם הערים הגדולות והנחשקות בעולם.

להגיד במשפט אחד ניו יורק, ברלין ותל אביב נשמע טבעי. מה שלא ישמע לנו טבעי  זה להגיד במשפט אחד חולון, אשקלון ותל אביב.

תל אביב הסתכלה החוצה והעצימה נכסים שמעניינים את העולם, לא את הישראלי הממוצע. לדוגמא, מצעד הגאווה בתל אביב מושך תיירים מכל העולם ונחשב לאחד המצעדים הנחשקים ביותר בעולם. כך המשיכה העיר לחזק כל דבר שיודע לייחד אותה, ולא פחות חשוב, לעשות כסף.

אז אם תהינו איך קמה מדינת תל אביב, התשובה מאוד פשוטה, היא קמה בעזרת מנהל מותג ממש מוצלח שהבין איך המותג שלו יכול לעשות כסף, הרבה כסף.

דוגמה מצוינת להבנת הנבדלות היא מחירי הדירות בעיר. אין ספק שגם כאן אין שום קשר בין תל אביב לכל עיר אחרת במדינת ישראל.  למרות שתל אביב היא העיר הכי יקרה בארץ זאת גם העיר הכי מבוקשת למגורים .

על פי רשות המיסים מחירי הדירות בתל אביב הנם הגבוהים ביותר ומידי שנה ממשיכים רק לעלות. מחיר  ממוצע של דירת 4 חד’ בתל אביב עמד על 2.065 מיליון ₪ בשנת 2014, כאשר בסוף 2015 עלה המחיר הממוצע ל 2.148 מיליון ₪ . עלייה של כ 4%.

כיום עומד מחירה הממוצע של דירה בתל אביב כבר על 2.291 מיליון ₪ –  6.65%  – המהווה עלייה נוספת של כ 6.65%, ובמרכז יפו למשל קפץ מחיר הדירה הממוצע בשנתיים האחרונות ב כ 8.5%.  גם מחירי היוקרה בעיר זנקו בשנתיים האחרונות: דירות 4 חד’ ברחוב הירקון נמכרות כיום במחירי הנעים בין 54 אלף ₪ למ”ר ל 62 אלף ₪ למ”ר באזור הצפון ומרכז העיר (וכן באזור הירקון) עלו מחירי הדירות בשנתיים האחרונות ב כ 18%.

לפעמים אני שומעת אנשים שמתייחסים ל “מדינת תל אביב”  ככינוי גנאי,  אך לדעתי  אנו ברי מזל שיש לנו את תל אביב שתאזן את התדמית שלנו בדירוג .

 

מאת: חיה נחום מנכ”לית ובעלים של משרד “המטבחון פרסום”