מאגרי מידע שלא תרצו לפספס

“יכולת העיבוד הממוחשבת, צבירת המידע והצלבות הנתונים הכירורגיות שניתן לבצע במאגרי המידע ברשת, הפכו אותה למכרה זהב עבור מי שרוצה לרכוש נכס נדל”ני .

באופן טבעי כולנו “הולכים” למאגרי המידע שמדברים על עליות מחיר, השוואות מחיר ונתוני דירות שנמכרו. אך מה לגבי סביבת הנכס? רמת האוכלוסייה? דעותיה הפוליטיות? רמות זיהום אויר וגורמי רעש? וכן מידע על נושאים עתידיים כמו הקמת אנטנות סלולריות? סלילת כבישים ראשיים? וכד’. דרך הרשת ניתן כיום לבדוק כמעט הכול עוד בטרם אנו עוברים את מפתן הדלת בדירה עצמה.

אז מה הם חמשת מאגרי המידע שכל משקיע או רוכש דירה למגורים צריך לבקר בהם אולם אינו לוקח אותם בחשבון, וכיצד אפשר לבוא מוכנים יותר לפגישה עם בעל הנכס?

מערכת GIS – מערכת מודרנית שהותקנה בעמודי הבית של הרשויות המקומיות. המערכת מציגה למעלה מ 100 שכבות מידע אשר נצברו עם השנים ומהווה “חלון” למסד הנתונים העירוני. ה Gis כוללת חישובי שטחים, פרופילים של קרקעות ומבנים והשוואת תצלומי אוויר לאורך שנות בנייתה של העיר כמו גם חיפושים מורכבים יותר. למשל, מפת רעש שתראה לכם לכמה דציבלים תהיו חשופים אם תרכשו דירה בכניסה עורפית על רחוב דיזינגוף בתל אביב או מול האוניברסיטה ברחוב חיים לבנון. או לחילופין, באילו אזורים מתירה עיריית תל אביב למוקדי הבילוי לפעול רק עד 1:00 לפנות בוקר ובאילו אזורים הם פתוחים ומרעישים כל הלילה.

המערכת העירונית אף מראה במפות שלה מיקום של בתי ספר, תחנות כיבוי אש, משטרה ועוד וכן מתייחסת למצב הקרקע – הייעודים השונים ואזורים לשימור . למשל האם הקרקע עליה נמצא הנכס מיועדת להפקעה בעתיד ? אזי ממש לא כדאי לרכוש אותו ומנגד אולי ניתן לרכוש אותו במחיר מציאה בסיוע מידע שכזה.

המשרד להגנת הסביבה – האתר של המשרד להגנת הסביבה השתכלל משמעותית עם השנים ויצר מגוון מפות אינטראקטיביות מהן ניתן לדלות מידע רב לגבי אזור מסוים. לרשות הציבור מאגרי מידע משוכללים בהם ניתן לאתר את מיקומם המדויק של אנטנות סלולאריות קיימות ואנטנות בהקמה ואף למדוד את המרחק שלהם מרחוב מסוים. האתר מראה גם מתי ניתן היתר ההפעלה של האנטנה ומתי מנתרים את פליטת קרינה שלה. כמו כן מציע האתר גם סקרי רעש, מידע על מתקני חשמל נוספים באזור, פליטת גז ראדון גבוהה, פליטת מזהמים מכבישים, רשויות המבצעות הפרדת פסולת ומחזור, אזורי סכנה לזיהום מים ממקורות שונים ועוד.

מנהל התכנון במשרד הפנים – הארכיון המאובק של אגף ההנדסה ברשות המקומית איננו מספק תמיד את כל המידע הרלוונטי על נכס פוטנציאלי. העירייה לא תמיד ששה להעניק מידע זה בתיק בניין העיר או שפשוט אין לה אותו , ולא תמיד נצליח לגלות איזו תכנית מתאר אזורית עשויה לשנות את פני הסביבה לחלוטין. לכן, האתר של מנהל התכנון מעניק לרוכש הפוטנציאלי נקודת מבט אסטרטגית נוספת על האזור בו נמצא הנכס הנחשק – האם יש עליו תכנית בנייה עתידית שתשנה את פני האזור, האם בעתיד הרחוק התכנית הזו עשויה להשביח את ערכו ואילו התנגדויות הוגשו נגדה ובאיזה שלב הן נמצאות?

גוגל earth- אתר המפות הגלובלי של גוגל המסתייע בטכנולוגיה המבוססת על צילום באמצעות לוויינים יכול לצלם עבורכם את הרחוב והבית כולל תמונה פנורמית של 360 מעלות, באיכות גבוהה. הטכנולוגיה מאפשרת לצפות על כתובת מדויקת מכל זווית שהיא, לסובב, להפוך ולראות אותה גם בזמן אמת. לדעת האם השדרה בה רכשתי את הנכס משופעת עצים, האם יש לי פארק מול הבית , מה מצב עמוסי התנועה באזור , האם יש מספיק מקומות חניה ברחוב ובאילו שעות יש יותר מקומות חניה פנויים?. אתר רשות מקרקעי ישראל – אתר זה מציע גישה לתכנית בניין העיר של האזור בוא נמצא הנכס שאתם חפצים לרכוש. כך ניתן הן להצליב מידע עם נתונים נוספים שאספתם, בנוגע לתכנון עתידי באזור בו נמצא הנכס. מעבר לכך, תוכלו לאמת בו את זהות בעל הנכס, ההסטוריה שלו והאם חלילה חלים עליו שעבודים או עיקולים ועל שם מי רשומה המשתכנתא. אם בעבר היינו צריכים לשלם כסף טוב לעורך דין שיבצע שלל בדיקות משפטיות ויתרוצץ בין משרדי רישום מקרקעין, הרי שכיום באתר של רשות מקרקעי ישראל תוכלו לבצע את מרבית הבדיקות בעצמכם.

לסיכום, ישנם אתרים שאינם בהכרח כאלה המרכזים מידע “נדל”ני” מובהק כמו לוחות הנדל”ן המוכרים, אליהם אנו פונים באופן טבעי להשוואות מחירים. ביקור ואיסוף נתונים מהם, יובילו אותנו לכך שיהיה בידינו מידע מקיף ואמין יותר בטרם חתימת העסקה.

בהצלחה!”

 

מאת: חיה נחום, מנכ”לית ובעלים “המטבחון פרסום”